SZAKCIKKEK

Melyik a legmegbízhatóbb napkrém?

2014. május 29. 19:02
Szépség Bróker
Nem elegendő csak az SPF számot nézni, mert az csak az UVB sugárzás miatt bekövetkező leégés elleni védelmet jelenti, a bőrrák kialakulásáért szintén felelős UVA fényszűrés mértékét ez még nem jelöli! Új szabályozás alatt napkrémek címkézése! A cikk összeállítását kozmetikai cég nem befolyásolta....


Melyik a legmegbízhatóbb napkrém? 1.kép

Egyáltalán miért kell napkrémet használni?



Mára mindenkihez eljutott a hír, hogy a környezetszennyeződés miatt az ózonpajzs meggyengült, ezért káros mennyiségű UV sugárzásnak vagyunk kitéve hazánkban különösen nyáron 11.00 és 15.00 óra között.

Tény, hogy az UVB sugarak nagy része csak a bőr felső részébe jut, ahol fokozza a melanocyta sejtek képződését, ami által lebarnulhatunk, de a leégésért és a bőrrák kialakulásáért is felelősek. Az UVB sugarak kis mennyiségben szintén jótékony hatásúak, hisz fokozzák a D vitamin képződést, ezáltal a csontképződést és immunrendszert aktiválják.
Azonban az UVA sugarak a hosszabb hullámhosszuk miatt a bőr mélyebb rétegeibe bejutva átmenetileg leállítják a kötőszöveti sejtek kollagén és elasztin termelődését, ami a bőr korai öregedéséhez vezet. Az UVA sugarak tehetők felelőssé a napallergia (apró, pirosas,viszkető, csomócskák a vállon, dekoltázson, karon; polimorf fénydemratózis, Mallorca-akne), vagy a pigmentfoltok kialakulásáért, de nagyban hozzájárulnak a bőr rákos elfajulásához is. Éppen ezért a szoláriumozás sem tekinthető biztonságos barnulási folyamatnak, hisz sugaraik 92-97%-a az UVA tartományába esnek!


TÉVHITEK a szoláriumozással kapcsolatosan



TÉVHIT: a szoláriumozás alkalmas arra, hogy bőrünket felkészítsük a nyári napozásra.
VALÓS TÉNY:: a szoláriumozás nem alkalmas a bőr kondicionálására a nyár előtt, mert a szolárium 92-97%-ban csak UVA sugarakat bocsájt ki, amely hatása a bőrben csak az előpigment (un. feomelanin/ sárgás, vöröses színű) keletkezik, ezért az UVA-sugarak által a barnaság csak átmeneti, nem tartós, és nem nyújt fényvédelmet a bőr számára sem.

TÉVHIT: a szoláriumozás elősegíti a szervezet D vitamin képződését.
VALÓS TÉNY: a D vitamin képződésben csak az UVB sugarak játszanak szerepet, amelyek csupán 1-3%-át teszik ki a szoláriumok fénykibocsájtásának, ez pedig nem elegendő a D vitamin képződéshez.

TÉVHIT: a bioszolárium biztonságos.
VALÓS TÉNY:: a Bioszolárium vagy Biolárium működési elve szintén megegyezik a hagyományos szoláriumokéval azzal a különbséggel, hogy jóval kisebb teljesítményű fénycsövekkel vannak felszerelve. Használatukat érzékeny bőrűeknek ajánlják, de a kockázat itt is ugyanakkora, mint a hagyományos szoláriumoknál. A lassabb barnulás miatt jóval többször kell használni ezeket a napágyakat, mondván, hogy nem árt, de tévednek.


Melyik a legmegbízhatóbb napkrém? 2.kép

Elég az SPF számot nézni?



Nem.

Az SPF egy angolul rövidítés ( Sun Protection Factor, német rövidítése LFS ) ami adott napkrém UVB szűrőképességére utal. Megmutatja, hogy hányszorosára nő bőrünk UVB elleni védekezőképessége, azaz, hogy hányszor hosszabb ideig tartózkodhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk. Ha pl. 10 perc alatt bőrpír jelentkezne bőrünkön, akkor egy 15 SPF napkrémmel 10x15=150 percig (2,5 óra) tartózkodhatunk a napon leégés nélkül. De ha közben zuhanyoztunk, vagy csobbantunk a hűsítő tengervízben, akkor napkrémünk elveszíti a fényvédő hatását, s újra kell kennünk magunkat 2mg/cm2 mennyiségben. Fontos tudnunk, hogy a magasabb SPF szám nem jelent teljesebb védelmet a nap káros sugarai ellen! A 15-ös SP faktorú napkrém már 93%-os UVB fényvédelemmel rendelkezik, míg a 40-as SPF 97%-os védelmet nyújt a leégés ellen, viszont fokozódhat a hatóanyagokkal szembeni bőrérzékenység, allergia alakulhat ki a napkrémmel szemben.

Másik probléma az SPF számmal, ez nem ad információt a napkrém UVA szembeni védelemre!

Ezért 2006-ban az Európai Közösségek Bizottsága bevezette a Nemzetközi Napvédő Faktor Vizsgálati Szabványt, amelyben előírták, hogy a címkéken szükséges jelölni a faktorszám mellett a teljes (UVB és UVA) napfénysugárzással szembeni védelmet is:„alacsony”, „közepes”, „magas”, „ultra”. Minimum feltételként meghatározták, hogy a káros UVA sugarak elleni védelem 1/3 –a legyen a teljes UVB fényszűrés mértékének ,azaz az SPF értékének.

Tehát gyanút foghatunk a napkrém biztonságosságát illetően, ha az alábbi irreális feliratozást olvashatjuk rajta:

  • egyenlő SPF számmal jelzik az UVB és az UVA védelmet

  • 100 %-os védelem az UV sugárzás ellen: „sunblocker” (napsugárzást megállító), vagy a „teljes védelem”

  • „Egésznapos védelem” , vagyis nem szükséges ismételten használni a terméket

(200/647/EK; Európai Közösségek Bizottsága; 2006.szeptember 22.)

Egyéb jelzések:

Australian Standard, amely azt jelenti, hogy adott termék az UVA sugarak ellen 90%-os védelmet nyújt (függetlenül attól, hogy milyen az UVB-védelem, az SPF- mértéke).

Mégis milyen SPF számú és egyéb jelzővel ellátott napkrémet vegyünk?



Pl. gyermeknek, vagy normár bőrre.

Függ attól, hogy alapvetően milyen bőrtípusú vagy és befolyásolja, hogy mely napszakban, hol, milyen napsugárzási viszonyok között napozunk.

Példák: Kisgyermek számára -a bőr nagyon érzékeny, sérülékeny, vékony -ezért napkrém nélkül 5 perc alatt is leéghet. Magas intenzitású napsugárzás esetén is ajánlott 35-40 SPF "ultra" fényvédelmi jelzővel ellátott termék használata.

Normál bőrű felnőtt számára -alapvetően világos bőr, kevés szeplő, barna haj, szürke, barnászöld vagy barna szem- a leégése napvédelem nélkül 20-30 perc alatt bekövetkezne. Ezért erős intenzitású napsugárzás esetén 20-25 SPF "magas" ("high") fényvédelmi jelzővel rendelkező készítmény javasolt.

A kémiai vagy a fizikai fényszűrők jobbak?



Attól függ…

A kémiai eredetű fényszűrők



Hatékonyan elnyelik a fényt, majd a bőrben elbomlanak. Egyes fotoinstabil hatóanyagok metabolizációjuk során allergiát okozhatnak a bőrfelületen. A kémiai fényszûrõk közül az UV-A szûrõkhöz a benzofenonokat és a dibenzoilmetanokat, UV-B filterekhez a benzimidazolt, a para-amino-benzoésavat és származékait, valamint a fahéjsavésztert alkalmazzák a leggyakrabban.
De! *A kémiai fényvédőket gyakran több összetevő kombinációjában alkalmazzák fényvédő hatásuk és fotostabilitásuk fokozása céljából. ** Pl. igen hatékony kémiai fényvédőt tartalmaznak a patikákban elérhető készítmények, mint pl. a Mexoryl®/ La Roche Posey saját fejlesztése, és a Tinosorb ® S /, amelyek az octocrylene fotostabilizált formái. Ezek fényelnyelésük szélesebbé vált az alapvegyületnél anélkül, hogy allergiát váltanának ki a bőrfelületen. Tehát nem feltétlenül rosszabbak a szintetikus fényvédők. Fontos tudnunk, hogy a kémiai fényszûrõket tartalmazó készítményeket fél órával a napozás előtt felkennünk bőrünkre a megfelelő hatás érdekében!

A fizikai fényszûrõk



ásványi mikropigmenteket tartalmaznak, például cink-oxid és titán-dioxid port. Jellemzõjük, hogy visszaverik és szétszórják a sugarakat, ezért azok csak elenyészõ mértékben jutnak be a bõrbe. A fizikai filtereket jobbnak tartják, mert védelmet nyújtanak mind az UV-A, mind az UV-B sugarakkal szemben, felkenés után azonnal hatnak és a bõr általában jól viseli. A gyerekeknek és érzékeny bõrûeknek a bõrgyógyászok nem véletlenül javasolják ezek. Hátrányuk, hogy erősen, fehéresen fedik a bõrt. Egyes gyógynövényeknek is van fényvédő hatásuk, ezek a

Növényi fényszűrők



Ilyen pl. a gyertyafa kivonat (senna alata) , amelyet az Anthelios XL SX is tartalmaz, vagy a homoktövis (hippophae rhamnoides), amely megtalálható Dr. Hauschka napkrémekben.

De!



Nem mindegyik “BIO” jelzővel ellátott fényvédőkrém biztosít kellő védelmet a nap káros sugarai ellen, és sajnos a fizikai fényszűrők és a gyógynövények is okozhatnak bőrallergiát!


Milyen napkrémet használjunk kisgyermekek számára?



A 7 hét hónaposnál fiatalabb csecsemőket nem szabad kitenni közvetlen napfénynek!
7 hónapos kortól kezdve kipróbálhatja a fizikai fényszűrőket tartalmazó napkérmeket, amelyek tiszta mikropigmenteket (pl. titánium dioxid, cink-oxid) tartalmaznak. Ezek a mikropigmentek egyfajta védőréteg kialakításával védik a gyermekek érzékeny bőrét, és nem váltanak ki allergiát.
3 éves kortól alkalmazhatók a vízálló, legalább 20-as faktorszámú UVB szűrő képességgel rendelkező és magas UVA sugárzás elleni védelmet biztosító készítmények. De ezek is tartalmazzanak ásványi szűrőket (titán-dioxid, cink-oxid), mivel azok nem hatolnak be a bőrbe és nem váltanak ki fény- vagy kontaktallergiát sem.

TÉVHITEK a napozással és a napkrémekkel kapcsolatosan



TÉVHIT: a káros UVA -tól az ablaküveg, az autó üveg és a vékony pólók megvédenek.
VALÓS TÉNY: az UVA sugarak nagy része, míg az UVB sugarak kisebb mértékben áthatolnak az ablak- és autóüvegen keresztül. Tehát ha nem is égünk le, de a bőröregedést és a pigmentfoltok kialakulását nem kerüljük el az üvegek mögött.
Ha munkád miatt sokat kell autóban ülnöd, akkor feltétlenül használj magas UVA védelemmel ellátott arckrémet minden nap!

TÉVHIT
: az 50 SPF faktorú napkrém védi bőrünket a legjobban a nap káros hatásai ellen.
VALÓS TÉNY: nem, hisz már a 15 SPF-s napkrém 93% UVB elleni védelemmel rendelkezik, míg a 50-as SPF 98%-os védelmet nyújt a leégés ellen, viszont ehhez az eredményhez már annyira meg kell emelni a fényvédő hatóanyagok mennyiségét, amelyek bőrirritáló hatása jelentősen fokozódik a napsugárzás hatására, így igen gyakran fotoszenzibilitás, allergia alakulhat ki az 50 SPF-es napkrémmel szemben. Másik probléma az SPF számmal, hogy nem ad információt a napkrém UVA szembeni védelmére!
Ha mégis 50 SPF-es napkrém mellett döntenél, akkor válassz olyat, amelyben az UVA és UVB sugarak ellen is védő ÁSVÁNYI/ FIZIKAI fényszűrők is vannak, a titanium-dioxide és cink-oxid is! (Az ásványi fényszűrőket felkenve fehérebb lesz a bőröd, de ez nem azt jelenti, hogy nem barnulhatsz le a krém alatt és megvédenek a napallergiától és a pigmentfoltoktól!)
Melyik a legmegbízhatóbb napkrém? 3.kép

Mit tartalmazzon még egy jó minőségű napkrém?



A nap károsító hatása összetett, ezért a kozmetikai cégek figyelme kiterjedt a bőr teljes védelmére. Egy jó napkrém mindig tartalmaz valamilyen hidratáló anyagot, antioxidánst, regeneráló, gyulladáscsökkentő, bőrtápláló, a bőr ellenálló képességét fokozó gyógynövényeket és vitaminokat is.

A hidratálás törtéhet direkt módon vízmegkötő anyagokkal (hyaluron sav, glicerin, lanolin), vagy indirekt hidratálókkal (un. emolientékkel), amelyek egy védőréteggel burkolják be a bőrünket és védenek a víz elpárolgásától. Ilyen a paraffinum liquidum, amely kémiai származék, de gyakrabban alkamaznak természetes növényi olajokat erre a célra (oliva, avokádó, mandula, makadam dió, jojoba, karitè, vadròzsa, kòkusz, mogyorò olaj, méhviasz). Gyulladáscsökkentő, hámosító, immunstimuláló, bőrnyugtató gyógynövény valamelyikét biztosan felhasználják a napkrémek gyártásánál (aloe vera, bisabolol-kamilla olaj, calendula offcinalis- körömvirág, arcticum lappa-bojtorján, fahéj, malva sylvestris- mályva, althaea officinalis- orvosi ziliz, fagopyrum esculentum-hajdina, verbascum thapsus-ökörfarkkóró, achillea mileflium-cickafark).

Otthon is készíthetsz napkrémet, hatóanyag tippek ITT!

Az UVA sugarak bőröregítő hatásainak kivédésére antioxidáns, bőr regeneráló hatású, kollagén és elasztin képződését fokozó gyógynövényeket alkalmaznak (camomilla recutica-kamilla, butyrospermum parki- kaite fa, shea vaj, oriza sativa-rizs, roucou sonnenmilch, ayapana sonnenlinie, macadamia olaj, karottaolaj,).

Majdnem mindegyik napvédő tartalmaz E vitamint (tokoferolt), panthenolt, a B5 vitamin (patothen-sav,) alkoholos analógját, és C vitamint (aszkorbinsav). DE ne tartalmazzon A vitamint, csak a napozás utáni krém! az A vitamin (retinyl palmitat) növelheti a bőrrák kockázatát (NTP 2009), amennyiben a bőrön direkt UV sugárzásnak van kitéve.

Speciális igényeket kielégítve alakformáló, cellulit-ellenes napkrémmel is készültek a nagyobb kozmetikai cégek, pl. a Lancaster (koffein, ginkgo biloba).

Mindegy, hogy milyen állagú fényvédőt választunk?



Melyik a legmegbízhatóbb napkrém? 4.kép
Mivel a test bőrszerkezete, pH-ja eltérő egyes területeken, ezért az érzékenyebb részek, mint pl. az arc, a szemkörnyéke, a dekoltázs és az ajkak külön figyelmet igényelnek napfürdőzés alatt és után is. Ezért sem célszerű egy fajta napkrémet használni a test minden részének védelmére. Az aerosolos vizes-alkoholos készítmények szárítanak, s alacsony viszkozitásuk miatt nem könnyû egyenletes védõréteget kialakítani velük a bõrön, viszont a zsíros bőrfelületen visszaszoríthatja az akne kialakulását. A zsírok, olajok nem különösebben védenek az UV-fénytõl, hisz alattuk a hõleadás csökken, s emiatt a bőr jobban felmelegszik. Nem beszélve arról, hogy a zsíros bőrfelületen a faggyúmirigyek eltömődnek, majd a nap hatására begyulladva aknék keletkezhetnek. Az emulziók, krémek jól és egyenletesen kenhetõek. Az O/V (olaj a vízben) emulziók, gélek, hidrogélek, aeroszolok a magas víztartalomnak köszönhetõen kellemesen hûsítik a bõrt és könnyen lemoshatóak. A zsíros bõrûek számára arcra, nyakra, felső testre inkább ezeket javasolják. A V/O (víz az olajban) lipogélek, olajos krémek, kenőcsök víztaszítóak. A normál és száraz bõrûeknek arcára, szemkörnyékére és dekoltázsára ez az állagú napozószer ajánlott. Az ajkak finom bőrében nem képződik természetes fényvédelem a pigmenttermelő sejtek hiányában, kiemelt védelmük fontos a tenger mellé utazók számára. Ápolásukra jól tapadó, nagyon erős fényvédő képességű termékre van szükség.

A napozás ARANYSZABÁLYAIról ebben a cikkben olvashatsz!

Az ár befolyásolja a napkrém minőségét, megbízhatóságát?




Melyik a legmegbízhatóbb napkrém? 5.kép
Bizonyára…

Az egyre szigorúbb gyártási feltételek és az erősödő konkurenciaharc miatt a gyárak kénytelenek nagyobb összegeket költeni kutatásra, csomagolásra és a marketingre, ami végül megjelenik a termékek árában. Így csak az a cég képes alacsony áron piacon maradni, amelyik nem fektet be újabb kutatásokba, nem követi az új szabványelőírásokat, ezért az elavult terméküket csak alacsony áron tudják eladni.
Épp ezért szkeptikusak lehetünk az 1000 Ft alatti napkrémek fényvédelmét illetően. A középkategóriába tartozó 2000-5000 Ft-os napfényvédő kozmetikumok között már több kiváló minőségű termék megtalálható, de ezek címkézését és az összetételét is ajánlott figyelmesen elolvasni vásárlás előtt. A luxuskategóriába tartozó 6000-15000 Ft-os napkrémek gyártói különösen ügyelnek a nemzetközi minőségi előírások betartására, kiegészítve ezeket extra kényeztetéssel, mint anti-aging, vagy anticellulit hatás, esetleg még finomabb textúrát, kellemes illatot biztosító összetevők alkalmazásával.

Napsütéses szép nyarat és egészséges barna bőrt!



© 2010 szepsegbroker.hu | Melyik a legmegbízhatóbb napkrém?
Minden jog fenntartva! | A weboldal tartalma nem másolható a tulajdonos írásos beleegyezése nélkül.



Hozzászólások:

Nincs hozzászólás...
Ahhoz, hogy hozzászólhass regisztráció és belépés szükséges.




Kapcsolódó galériák















Kapcsolódó szakcikkek





Gyorslinkek

Szakemberek

Partnereink