SZAKCIKKEK

A haj fiatalítása

Hogyan lassíthatjuk le a haj öregedését

2012. július 23. 15:28
Gulyás Gabriella Anna
Bőrünkhöz hasonlóan a hajat illetve a fejbőrt naponta érő negatív hatások, pl. az UV sugárzás, a levegőben lévő szennyező anyagok, vegyi anyagok, a stressz károsíthatják működésüket, gyorsítják öregedésüket. A fejbőrben lelassul a vérkeringés, csökken az oxigénellátás-, és a fejbőrbe jutó tápanyagok mennyisége, lelassul a hajnövekedés. A szabadgyökök behatolnak a hajhagyma szerkezetébe és gyengítik azt, a hajszál elvékonyodik, kiürülnek belőle a tápanyagok, fénytelenné válik, törékeny lesz, végei hasadozni kezdenek.


A haj fiatalítása 1.kép

A haj öregedésének jelei



Amikor a hajszín őszre vált, ez az egyértelmű első jele annak, hogy megkezdődött a sejtek öregedése a fejbőrben és a hajban egyaránt. A melanin, más néven pigment a tüszőkben a dermális papillómában, hajszemölcsben képződik. Az öregedéssel ez a termelődés lelassul, vagy akár le is állhat hirtelen. A folyamat beindulásának alapvető okai között tudhatjuk a bőr hidratáltságának csökkenését, a méreganyagok bőrben való felhalmozódását, megrekedését (oedema), a szintetikus hormonok bevitelének mellékhatásait, de néhány drasztikus diétának is lehet a következménye az őszülés.

A haj élettana



A haj egy fehérje köteg, amely a nyitott hajtüszőkben képződik, és addig nő, míg a hajhagyma-állomány aktív fázisban van. Ez a fázis (anagen) általában 4-7 évig tart. A fejbőrön a hajszálak kb. 85%-a van ebben a növekedési fázisban. A hajnövekedés üteme kb. havi 1- 1,25 cm. Ha a hajhagymák az átmeneti szakaszba kerülnek (catagen), akkor felkészülnek a tüsző elhagyására, ill. hogy megújítsa önmagát. A tüsző összezsugorodik és elválik a vérellátását nyújtó papillától, nyugalomba kerül. ez kb. 2 hét, majd nyugalmi fázisba (telogen) kerül, amikor is a hajhagyma az irha középső-felső részében helyezkedik el. Időtartama kb. 1-4 hónap. Bármely adott időpontban a szőrszálak 10-15%-a ebben a telogén fázisban van. A hajszálak pigment tartalmának hiánya nem befolyásolja a hajhagymák élettartamát. A bőr állapota a mindenkori meghatározója, hogy mikor fog a hajszál kihullani.

Hajfiatalító hatóanyagok, vitaminok



A haj és a fejbőr fiatalító kezeléseknél alkalmazott termékek gyümölcssavakat, pl. a szőlőből kivont polifenolt tartalmaznak, melyek a fejbőr hidratálását, táplálását, a hámsejtek megújítását, a fejbőr mélytisztítását segítik elő. Összetételüknél fogva fokozzák a fejbőr anyagcseréjét és oxigénellátását, antioxidáns hatást fejtenek ki a fejbőrben és a hajhagymáknál. A szója csíra esszencia, a jojoba olaj, hidratálja a hajat, védő filmréteget képeznek a hajon, így véd a hőtől és az UV sugárzástól. A bükkfarügy kivonat serkenti a fejbőr anyagcseréjét, gyorsítja a sejtek megújulását.

A -vitamin
Antioxidáns hatású, hozzájárul a szem, a bőr, a haj egészségének megőrzéséhez. Hatására a haj sima, puha tapintású és fényes lesz. Hiányának jelei a töredezett körmök, száraz, durva, fénytelen haj.

B-vitaminok
Erősítik és táplálják a hajat, csökkentik a korpásodást, szabályozzák a faggyútermelés, aktiválják a hajhagyma anyagcsere folyamatait. Védik a hajat a hajhullástól, segítenek a fejbőr gyulladásos folyamatainak kivédésében.

C-vitamin
Antioxidánsként növeli a haj ellenálló képességét, elősegíti a vas felszívódását.

E-vitamin
Erőteljes antioxidáns, védi a szív és érrendszer valamint az immunrendszer egészségét, erősíti a kapilláris erek falát, szebbé teszi a bőrt és a hajat.

Folsav

Nélkülözhetetlen a vörösvértestek képződéséhez, javítja a vasfelszívódás hatásfokát. A folsav a B-vitaminnal együtt késlelteti a haj őszülését.

Gyógynövények az egyes hajproblémákra



Hajhullás
csalánlevél, bojtorjángyökér, nyírfakéreg, levendula virág, kamillavirág, aloe vera, méz, gonko biloba, zöld tea, ginseng

Korpás haj
mezei zsurló körömvirág, menta, citromfű, fehér fűz, nyír, kakukkfű, cseresznye, kukorica lenmagolaj, avokádó, haloIajak, lenmagolaj

Hajszárazság
kamilla, cickafark, kakukkfű, körömvirág, golgotavirág, homoki szalmagyopár, menta, mályva, mezei zsurló, lenmagolaj, kobalt, édes mandula-, komló, avokádó, lebontott lenmagolaj, rizsfehérje, kókusz, mezei zsurló

Hajtápláló ásványi anyagok és nyomelemek



Cink
Az anyagcsere nélkülözhetetlen eszköze, több, mint 200 féle enzim alkotója. Hiánya esetén a haj elvékonyodik, hullik.

Réz
A réz részt vesz a melanin képzésében, így fontos a haj megfelelő pigmentációjához is. Javítja a haj szerkezetét.

Kalcium
Fontos szerepe van a haj struktúrájának építésében, a bőr és a haj állapotának javításában. Ajánlatos a kalciumot magnéziummal együtt szedni, mely segíti megfelelő beépülését a szervezetbe.

A haj kb. 98%-a fehérje ezért számára nélkülözhetetlenek a fehérje források, elsősorban alacsony zsírtartalmú fehér húsok bevitele!


Forrás: www.hairwellnes.hu, www.haj-es-stilus.hu





© 2010 szepsegbroker.hu | A haj fiatalítása
Minden jog fenntartva! | A weboldal tartalma nem másolható a tulajdonos írásos beleegyezése nélkül.



Hozzászólások:

Nincs hozzászólás...
Ahhoz, hogy hozzászólhass regisztráció és belépés szükséges.




Kapcsolódó galériák




Kapcsolódó szakcikkek





Gyorslinkek

Szakemberek

Partnereink